Drama při setkání s ředitelkou. Bylo za asistence policie
Rodiče studentů litoměřického gymnázia včera vyrazili na ředitelkou, aby se zastali učitelů, kteří mají být propuštěni. Protože jich prý bylo hodně, raději si ředitelka zavolala na pomoc policii. Proti ředitelce jsou i zastupitelé Litoměřic.
Dramatickou předehru mělo včera ráno setkání ředitelky litoměřického gymnázia Evy Bulasové s asi padesátkou rodičů dětí, které do školy chodí. Vstupu rodičů do školy chvíli dokonce zabraňovala policie. „Je pravda, že na nás byla policie zavolána. Ale nakonec jsme se do školy dostali, vše se vysvětlilo a s paní ředitelkou jsme mluvili,“ upřesnil jeden z rodičů Tomáš Kubatko.
Přítomnost policie Bulasová vysvětlila tím, že původně se k ní objednala na schůzku jen jedna zástupkyně rodičů. „Jenže najednou přišel celý dav, bouchali na ředitelnu, křičeli, ať vyjdu ven. Proto jsme přivolali policii, abychom situaci uklidnili,“ uvádí Bulasová.
Rodiče se vydali do školy už druhý den za sebou, ve čtvrtek ředitelku nezastihli, protože byla na krajském úřadě. „Chtěli jsme se zastat učitelů, kteří mají být propuštěni. Paní ředitelka nám vysvětlovala, že zatím ještě žádné výpovědi nedala,“ popsal Kubatko jednání.
Ředitelka na jednání upřesnila, že žádné výpovědi zatím nejsou na stole. „Pokud budou, tak jen jednotlivé. Podle počtu žáků stanovíme počet učitelů. Výsledek personálního auditu může ovlivnit, kdo výpověď dostane. Pokud má zůstat jeden ze dvou učitelů stejného předmětu, odejít musí ten, koho při auditu označili ostatní učitelé jako méně přijatelného,“ uvedla Bulasová.
Pět pedagogů z pětačtyřiceti by mělo na gymnáziu skončit ještě do prázdnin na základě personálního auditu, který si nechala Bulasová udělat. Vybraní učitelé podle auditu nejsou schopni týmové práce a spolupráce s ostatními pedagogy.
Rodiče žáků ale s propouštěním nesouhlasí a nelíbí se jim ani argument, že jde o výsledek auditu. „Já to beru podle naší dcery, která je v tercii a má jí odejít třídní učitelka. Dcera kvůli tomu brečí. Stejně tak brečela loni, kdy musela odejít její tehdejší učitelka. Ta se shodou okolností ucházela o místo ředitelky ve stejném výběrovém řízení, které vyhrála paní Bulasová,“ je přesvědčený Kubatko, že odchody učitelů souvisí s osobními zájmy. Propouštění učitelé jsou přitom kritiky Bulasové.
Kdo bude učit biologii?
Rodičům se zdá podivné i to, že po vyhazovech učitelů nezůstane ve škole nikdo, kdo může učit biologii, a tak ředitelka bude muset hledat nové učitele.
Podpořit propouštěné učitele a naopak žádat propuštění Bulasové, přišly dokonce dvě stovky rodičů ve čtvrtek odpoledne na jednání litoměřického zastupitelstva. Litoměřická radnice přitom dění na gymnáziu nemůže přímo ovlivnit, protože zřizovatelem je Ústecký kraj. Všichni zastupitelé se ale shodli na usnesení, ve kterém už podruhé žádají radu kraje, aby ředitelku odvolala.
Litoměřičtí zastupitelé i rodiče studentů se dohodli, že se ve středu sejdou na jednání krajského zastupitelstva. „Uděláme tam humbuk,“ slibuje Kubatko.
S chystaným propuštěním se nehodlají smířit ani sami učitelé. „Budeme se bránit, a to i soudní cestou,“ prohlásila Markéta Fialová, jedna z učitelek, kterou audit označil jako nevhodnou pro práci ve škole.
FAKTA Protesty proti ředitelce Bulasové
Nespokojení učitelé sepsali na Českou školní inspekci stížnost s více než desítkou bodů, ve kterých vyjmenovali ředitelčina ekonomická i personální pochybení. Inspekce ale většinu důvodů označila jako neopodstatněnou. Studenti proti ředitelce a na podporu učitelů, sdružených do odborové organizace, uskutečnili už dvě demonstrace.
Rodiče požadovali odvolání ředitelky krajskými radními, jimž kvůli tomu předali petici s 1 300 podpisů. Radní jim odpověděli, že nejsou zákonné důvody pro odvolání ředitelky. Zastupitelé Litoměřic už podruhé vyzývají krajské radní, aby Bulasovou odvolali, protože svou funkci nezvládá. První výzvu kraj odmítl.
Opsáno z deníku Mladá fronta DNES - severní Čechy vydaného dne 18.06.2011, autor Tomáš Kassal viz. tento soubor.