Někteří rodiče nechtějí kvůli ředitelce dát dítě na gymnázium
Pedagogy v Litoměřicích rozděluje spor o setrvání či odvolání ředitelky. Protestující se chtějí obrátit na školní inspekci. Do věci se vložili i rodiče.
Ani právě končící jarní prázdniny nejspíš nepřispějí k uklidnění atmosféry na litoměřickém gymnáziu. Část učitelů tam protestuje proti tomu, jak školu vede ředitelka Eva Bulasová, a žádá její odvolání.
„Nyní je volno, ale atmosféra se asi nezlepší. K naší stížnosti se totiž přidali i rodiče, kteří sepsali svou stížnost a předali ji na krajském úřadě. Spíš se tím přilije do ohně. Co budeme dál dělat my, to nyní nemohu říct – teprve v pondělí se sejdeme a domluvíme se, jak dál postupovat,“ prohlásil včera jeden z členů odborové organizace Petr Bašus. Učitele svými podpisy podpořilo 235 lidí z Litoměřic.
Zřizovatelem Gymnázia Josefa Jungmanna v Litoměřicích je kraj a právě jeho zástupcům poslali učitelé sdružení v odborech stížnost na ředitelku. Kritizují kouření ředitelky před studenty, způsob, jakým prý Bulasová zacházela s penězi z nadačního fondu školy. Zpochybňují výběrové řízení na opravu podlahy v tělocvičně, kdy podle nich ředitelka zvýhodnila firmu, v níž pracuje jejímanžel. „Ve čtvrtek jsme byli s kolegou na krajském úřadě, kde jsme dávali své vysvětlení k naší stížnosti komisi, která to vyšetřuje,“ řekl Bašus. Mimochodem jeden z nejlepších dějepisářů v zemi, jeho studenti naprosto pravidelně vyhrávají špičkové soutěže. Nespokojení učitelé ale příliš nevěří, že by se stížností uspěli. Ze setkání s krajskými radními Pavlem Koudou a Petrem Jakubcem v minulém týdnu mají dojem, že kraj je předem rozhodnutý a že stížnost zamítne. Krajský úřad má na její vyřízení 60 dní.
Pro odvolání nejsou důvody
„Pro odvolání ředitele musí být naplněny zákonné důvody. Není standardní k němu přistupovat na základě nespokojenosti části zaměstnanců,“ uvedla krajská tisková mluvčí Magdalena Hanáčková. Podpisová akce rodičů se podle ní stane součástí stížnosti učitelů.
Učitelé sdružení v odborech se chtějí obrátit ještě na českou školní inspekci, případně další instituce. A budou dál usilovat o to, aby ředitelka ze školy odešla. Paní Bulasová už minulý týden prohlásila, že sama rezignovat nehodlá a že dělá jen věci, které by dělal i jiný ředitel.
Ne všichni učitelé jsou ale členy odborové organizace, a proto se jim nelíbí, že odbory vystupují jménem všech. „Po městě koluje petice, kterou podepisují lidé s tím, že stojí za profesory gymnázia. Ale oni stojí za menšinou a navíc podepisují něco, co ani nečetli,“ tvrdí jedna z profesorek Květoslava Pecková. Některé argumenty prý ani nejsou pravdivé. „Objevilo se trestní oznámení na to, že nebylo správně udělané výběrové řízení na podlahu v tělocvičně. Na ředitelku přišla finanční kontrola a zjistila, že nepochybila,“ dává Pecková příklad.
Pecková je přesvědčená, že kampaň kolem sporu části učitelů s ředitelkou škole ubližuje a může odrazovat rodiče případných studentů. „Pokud zůstane ředitelkou školy paní Bulasová, své nejmladší dítě na gymnázium nedám,“ vyjádřila se například Marie Landová. Je autorkou podpisové akce, v minulosti už na gymnáziu vystudovali tři její starší děti. Je přesvědčená, že právě kritizující učitelé chtějí škole pomoci.
Fakta
Úspěšné gymnázium Škola má za sebou v posledních letech řadu úspěchů na krajských i celostátních vědomostních soutěžích. Třeba loni byli studenti druzí v celostátní soutěži dějepisářů. V krajském kole chemické olympiády zvítězila Markéta Pilneyová, Hana Turčínová byla třetí v kraji při olympiádě z fyziky. Štěpán Šimša skončil na 24. místě z padesáti účastníků při celostátní matematické olympiádě, byl však mladší než ostatní soutěžící.
Litoměřické gymnázium se dostalo do povědomí veřejnosti kvůli požadavku části učitelů odvolat ředitelku. Kritizují třeba způsob, jakým zacházela s penězi z nadačního fondu školy. Ředitelka kritiku odmítá a říká, že nemá důvod odcházet.
Opsáno z deníku Mladá fronta DNES - severní Čechy vydaného dne 12.02.2011