Učitelé z nejlepší školy kraje dostávají výpovědi, potíže vrcholí

24.06.2011 20:42

  Je to paradox, podle výsledků státních maturit je nejlepší školou v regionu litoměřické gymnázium, jenže tím už měsíce zmítají spory.

  Pět pedagogů Gymnázia Josefa Jungmanna v Litoměřicích dostane ke 30. červnu výpověď. Ředitelce školy Evě Bulasové výpovědi doporučil personální audit, který sama zadala po dohodě s Ústeckým krajem, což je zřizovatel školy.

  „Situace na škole byla neudržitelná z hlediska vztahů. Cílem auditu bylo zmapovat vztahy v pedagogickém sboru a jak jsou lidé schopní spolupracovat v rámci týmu,“ zdůvodnila audit Bulasová, jinak členka ČSSD. Auditoři vytvořili seznam deseti problémových lidí, z nichž pět prvních musí ze školy odejít. Neboli Bulasová v podstatě s posvěcením sociálně-demokratického vedení kraje vyházela své odpůrce.

  Podle vyhozených učitelů a jejich příznivců z řad studentů i rodičů jde o pomstu ředitelky školy, protože ji kritizovali. „Byla to pomsta. Ale nejen paní ředitelky, i kraje. Konkurz byl předem jasný, firma nás popravila na objednávku,“ je přesvědčený Luboš Nergl, jeden z pětice propouštěných. Nergl včera ještě nevěděl, zda opravdu výpověď dostane, kdy a jakou to bude formou. „Měli by dostat výpověď k 30. červnu,“ věděla už Bulasová. Odmítla ale, že by se někomu mstila nebo že by byl výsledek personálního auditu zmanipulovaný.

  Někteří další učitelé možná dostanou výpověď kvůli omezeným financím školy. Na mzdy a pomůcky školy dostávají příspěvek od státu podle počtu žáků, kterých gymnáziu ubude. „Vím, že cílem útoku byla likvidace mé osoby. Ale řada pedagogů si neuvědomila, že v první řadě se jedná o špatný obraz školy, menší příliv studentů, a tím pádem musíme řešit i ekonomické problémy,“ vysvětlila Bulasová.

  Vyhazovu ale mohli někteří propouštění učitelé předejít. „Asi třikrát jsem během pohovoru dostala nabídku, jestli jsem ochotná za nějakých podmínek spolupracovat. Sice to znám jen z doslechu, ale připadalo mi to, jako když se dělaly výslechy StB,“ popsala pohovory Markéta Fialová, další z vyhazovaných učitelů. Proti ředitelce a na podporu nespokojených učitelů pořádali studenti už dvě demonstrace. Připravené výpovědi je proto šokovaly. „Vyhazovaní učitelé jsou ti, kteří tvoří obraz školy, tedy jsou za jejími úspěchy. Mají naši autoritu, ale také k nim máme nějaký vztah. A jsou pro nás zárukou kvalitní výuky,“ prohlásil Antonín Štěpanovský, člen Studentské samosprávy ve škole. Potvrdil, že někteří studenti zvažují přechod na jinou školu. „Problémem je spíš to, kam jít. Roudnické gymnázium se bude spojovat s naším, to není řešení. V Lovosicích se spojí s jinou školou, což může snížit kvalitu. V úvahu tak připadá dojíždění třeba do Ústí nebo Mělníka,“ přemítal Štěpanovský.

  Propouštěním na gymnáziu se včera odpoledne zabývali i litoměřičtí zastupitelé, i když bod původně neměli ve svém programu. „Myslím, že se celé zastupitelstvo postaví za odboráře a protestující a budeme opakovaně požadovat odvolání ředitelky. Mělo vyhlášenou pověst, dnes je to troska,“ prohlásil místostarosta Litoměřic Václav Červín.

FAKTA Spor

  Část učitelů od začátku roku bojuje proti své ředitelce Evě Bulasové.

  Vyčítají jí autoritativní chování, necitlivé personální změny, ale také chyby v hospodaření školy. K protestům se přidala i část studentů a jejich rodičů. Učitelé na ředitelku podali stížnosti ke školní inspekci, její odvolání už jednou navrhovali i litoměřičtí zastupitelé. Rodiče tuto žádost podpořili peticí.

Opsáno z deníku Mladá fronta DNES - severní Čechy vydaného dne 24.06.2011, autor: Tomáš Kassal, viz. tento soubor.