Jaro 2011

  V březnu 2011 vzniká druhá odborová organizace na podporu ředitelky. Jejími členy jsou učitelky: Krupková, Hrbková, Hávová, Bělová, Žaludová, Pecková, učitelé: Vytejček, Klupák, Jílek, Lhotský a školník Kopřiva s uklízečkami. Její šéf P. Vytejček později potvrzuje další výpovědi, ačkoliv tyto odbory nemají registraci a tudíž právně neexistují. 

  18. dubna, den před rodičovskými schůzkami – bez projednání s pedagogickou radou a předsedy předmětových komisí vyhlašuje ředitelka na poradě učitelského sboru seznam volitelných předmětů na školní rok 2011/12. Předměty, které chce zavést, nejsou součástí schváleného ŠVP, předměty, které chce zrušit, naopak v ŠVP jsou. Porušuje tím školský zákon a vyvolává bouřlivou nevoli žáků a rodičovské veřejnosti. Na první pohled je jasné, že nejde ani tak o předměty, ale o osoby, které tyto volitelné předměty vyučují.

  Na schůzkách s rodiči 19.4. 2011 došlo k tvrdé konfrontaci s rodičovskou veřejností. Ti, co dosud váhali anebo netušili, že je to tak zlé, pochopili, že škola je skutečně ohrožena. Lidé se znepokojeně ptali, kam škola spěje, kde je vyúčtování jejich peněz, které škole dávají do Nadačního fondu, proč je tak mizerná výuka v některých předmětech, proč se ruší ty nejlepší a nejkvalitnější semináře, díky nimž se žáci úspěšně dostávali na vysoké školy, proč se mění často rozvrh a klasifikace... Učitelé navíc měli zákaz na třídních schůzkách o těchto věcech a o vedení školy mluvit! Nespokojeným rodičům doporučuje ředitelka, ať dají dítě (rok před maturitou) na jinou školu, když se jim to nelíbí.

  Po těchto třídních schůzkách vzniká spontánně z iniciativy nespokojených rodičů Petice za odvolání ředitelky Bulasové. Studenti a jejich zákonní zástupci nesouhlasí s rušením oblíbených seminářů u předmětů, v nichž právě GJJ vyniká, se zhoršující se kvalitou výuky v některých předmětech a celkového klimatu ve škole. Nelíbí se jim, že děti chodí ze školy demotivované a morálně deformované v přesvědčení, že vítězí lež, nespravedlnost a nedodržování slibů. Všichni se po zkušenostech obávají, že ze školy budou vyhozeni další osvědčení, plně kvalifikovaní pedagogové a na jejich místa nastoupí učitelé bez patřičného vzdělání a pochybných charakterových vlastností. Pod peticí se během května nashromáždilo 1200 podpisů. Petiční výbor deklaruje: Nechceme, aby v čele vzdělávacího ústavu, kam posíláme své děti, stál člověk, jehož si nemůžeme vážit, člověk, který se chová neeticky, porušuje školské a další zákony – v současné době figuruje v několika trestních kauzách, vyšetřovaných Policií ČR. Taková osoba nebudí důvěru veřejnosti a není příkladem pro mládež.

V dubnu 2011 přichází nesmyslné zrušení místa správce počítačové sítě – právě v době před státními maturitami Bc. Jaroslav Šíma dostává výpověď z „organizačních důvodů“ poté, co mu byl v lednu zvýšen pracovní úvazek z částečného na plný, ale mezitím neprozřetelně vstoupil do odborové organizace. Pan Šíma odvedl na GJJ veliký kus práce, jeho zásluhou byla revitalizována celá počítačová síť, zapojeny interaktivní tabule a zprovozněny webové stránky školy. Stejnou účelovou výpověď dostal z údajných kvalifikačních důvodů Bc. Jan Hak ( člen odborové organizace), ačkoliv si požadované pedagogické vzdělání v souladu s předchozí dohodou doplňoval. Vyučovací hodiny informatiky do konce školního roku bez náhrady odpadly. Tyto výpovědi podepsala tzv. druhá odborová organizace, přestože právně neexistovala. Výpověď z nadbytečnosti dostává také dva roky před penzí uklízečka D. Kočová, členka těchto druhých „odborů“. První odborová organizace se ji snaží hájit.

  Na webu školy se objevuje paradoxně k situaci oznámení:“ Po velkých úspěších studentů našeho gymnázia v dějepisné soutěži a v olympiádách z matematiky a programování, přidáváme i úspěchy v olympiádách z biologie a chemie!“ Úspěšný programátor je v tu chvíli již vyhozen a ředitelka vyhrožuje dalšími výpověďmi biologům, chemikům…a dalším…(odborářům).

  Studenti reagují zřízením studentské samosprávy, kontaktují média a organizují protestní akce. Proti výpovědi Bc.Hakovi demonstrovali 4. května 2011 na chodbě školy před ředitelnou. Prostory gymnázia a jeho okolí jsou polepeny hesly a transparenty, vyjadřujícími názory studentů a volajícími po radikálním řešení.

  5.5.2011 se zabývalo situací na GJJ zastupitelstvo města Litoměřic. Jednomyslným usnesením vyzvalo Ústecký kraj k odvolání ředitelky Evy Bulasové a vypsání nového výběrového řízení.

  Měsíc před koncem školního roku mizí ze dne na den „fyzik“ Matoušek – kdosi vypátral skutečný účel jeho „nasazení“ na gymnázium. Ostatní fyzikáři rychle během posledních týdnů doháněji s žáky látku za celé pololetí.

  Na začátku června se kraj vyjádřil k návrhu zastupitelstva města a petici rodičů: neshledal žádný prokazatelně zákonný důvod k odvolání ředitelky. Dle slov zástupce hejtmanky Koudy je celá aféra na gymnáziu vykonstruovaná.

  V pátek 17.6. odpoledne proběhla další studenty organizovaná demonstrace v Jiráskových sadech. Sešlo se zde zhruba 200 lidí – žáků, rodičů i učitelů, na protest jednotně oblečených v červeném (STOP). V proslovech zaznívaly argumenty a důvody proč by měla být ředitelka odvolána.

  Maturity na gymnáziu proběhly dobře – kromě několika organizačních nedostatků zaviněných vedením školy. Místo toho, aby byla ředitelka připravena řešit při dosud nevyzkoušeném způsobu státních maturit případné problémy, raději „vyučovala“ celý první týden formou přesčasových hodin. Studenti byli připraveni od svých učitelů tak jako ve všech  předchozích letech výborně, a to i přes ztížené podmínky v posledním roce, takže litoměřické gymnázium bylo vyhodnoceno jako nejlepší v kraji. Paní Bulasová ovšem nebyla schopná ani zajistit studentům důstojné a slavnostní předávání maturitních vysvědčení, tak jak tomu bývalo zvykem. I to dokazuje, že nemá k této kdysi prestižní škole a studentům vůbec žádný vztah.

  Pro příští školní rok se hlásí na litoměřické gymnázium méně žáků. Lidé vidí, kam škola pod vedením neschopné manažerky spěje a říkají, že dokud zde bude Bulasová ředitelkou, své děti na školu nedají. O značný počet žáků si polepšilo gymnázium lovosické, kam jsou litoměřické děti raději ochotny dojíždět.

  Od pátku 10.6.2011, probíhal na škole jakýsi podivný personální audit - dle slov ředitelky z důvodu nedostatečného počtu žáků a tudíž přebytku pedagogického personálu. V době, kdy ve školství chybí peníze na základní potřeby, má paní ředitelka Bulasová statisíce korun na nesmyslné audity. Provedením auditu byla pověřena nedávno vzniklá společnost Gnostika Consulting s.r.o. (Š. Uličná), přestože tuto společnost výběrová komise nedoporučila Výsledek auditu naznačil další možné výpovědí, samozřejmě členům odborů, kteří jsou „nepřizpůsobiví“ a nechtějí spolupracovat s ředitelkou. Zvěsti o hrozbě výpovědí letitým kantorům se rychle rozšířily mezi veřejnost: děti přišly ze školy s pláčem a žádaly své rodiče, ať něco udělají, ať všechna ta bezpráví zastaví.