Léto 2011

  23.6.2011 přišlo spontánně ráno ke gymnáziu asi 60 rodičů a chtěli od ředitelky vysvětlení. Ta narychlo opustila školu s tím, že má důležité jednání na krajském úřadě. Došlo tak jen k jednání s jejími zástupci Mgr.Hrbkovou a PaedDr. Lorencem, kteří tvrdili, že za nic nemohou, že kompetentní je paní ředitelka. Mgr.Hrbková pak telefonicky domluvila s paní Bulasovou schůzku na další den ráno. Rodiče požadovali, aby tomuto jednání byl pokud možno přítomen také zástupce zřizovatele z Krajského úřadu.

  Na zasedání městského zastupitelstva v Litoměřicích se odpoledne dostavilo asi 150 nespokojených občanů, žádajících podporu města při řešení této vleklé kauzy. Zastupitelstvo města opětovně žádá kraj o okamžité odvolání problematické ředitelky a slibuje občanům podporu na zasedání krajského zastupitelstva v následujícím týdnu.

  24.6.2011 se sešlo 65 rodičů (museli si vzít volno ze zaměstnání) před kanceláří ředitelky školy. Ačkoliv schůzka byla řádně předem sjednána, ředitelka na rodiče zavolala policii. Řada rodičů je dotčena tím, že na slušně vystupující zákonné zástupce dětí, kteří přicházejí na domluvenou schůzku je zavolána policie, jako by šlo o nějaké výtržníky. Přítomná média nejsou na jednání vpuštěna. Ředitelka na dotazy rodičů odpovídá vyhýbavě, nemluví k věci a snaží se schůzku ukončit. Na přímou otázku, zda se necítí za vzniklou situaci zodpovědnou a zda nehodlá konečně odstoupit, tvrdí, že si není vědoma žádného pochybení. Zároveň však – zřejmě nevědomky – před všemi potvrdila své porušování zákonů ČR.

  27.6. 2011 zasedá na GJJ školní parlament. Studenti vyslovují ředitelce nedůvěru a zjišťují v jednotlivých třídách podporu pro svůj požadavek na její odvolání. V některých třídách mají podporu absolutní, v ostatních většinovou: drtivá většina studentů GJJ se připojuje k petičnímu výboru rodičů. Stejně reaguje školská rada svolaná předsedkyní Bc. Hrůzovou. Také školská rada většinou hlasů požaduje okamžité odvolání ředitelky z funkce.

  29. června 2011 téměř tři stovky studentů, podporovaných rodiči, učiteli, městskými zastupiteli, starostou a řadou významných občanů Litoměřic přijely na zasedání krajského zastupitelstva do Ústí n.L. s kauzou, která už dávno liknavostí krajského zřizovatele přerostla hranice únosnosti. Všichni s napětím očekávali, co udělají krajští zastupitelé s problémem stále neodvolatelné, a přitom neschopné, morálně a lidsky nepřijatelné a všeobecně neoblíbené ředitelky gymnázia? Vyslechnou občany, kterým jsou zodpovědní a z jejichž daní jsou placeni? Po dlouhých obstrukcích, mnohahodinovém zdržování fiktivní „bombou“ a snahou některých radních záležitost neprojednávat, byla veřejnost konečně vyslechnuta. Občané byli přitom konsternováni, jakým způsobem s nimi volení zástupci jednali a jak arogantně se k jejich záležitosti stavěli. Místo, aby radní /především Kouda a Jakubec/ dbali na dodržování zákonů, bagatelizovali celý problém a naznačovali, že ředitelku odvolat nehodlají. Radní Jakubec před stovkami svědků zcela veřejně lhal, napadal slovně přítomné studenty a dělal hlupáky z jejich rodičů. Se zastupiteli města Litoměřic se jednalo jako s uličníky, někteří nebyli ani vpuštěni na „veřejné“ zasedání do sálu. Závěrem byla pouze ustanovena „pracovní skupina“, která má záležitost vyšetřit a zklidnit situaci. Do jejího čela byl ustanoven radní P.Jakubec…

  Ředitelka Bulasová vzápětí dále pokračuje ve své destrukční činnosti, záměrně poškozuje GJJ, nečeká na verdikt pracovní skupiny kraje, ale svévolně chystá další výpovědi kvalifikovaným pedagogům.

  1.7. 2011 , tedy o prázdninách, odeslala ředitelka na adresu gymnázia dopis předsedovi odborů P.Bašusovi s žádostí o vydání souhlasu s výpovědí členům výboru odborové organizace Mgr. Živcové a PaedDr. Nerglovi. O dopise, který mohla den předtím předat osobně, ředitelka odbory neinformovala, ale nechala ho ležet na poště, aby proběhlo 15 dní, kdy na něj může odborová organizace reagovat. Dopis objevil 13.7. P.Bašus náhodou, když pátral na litoměřické poště po jiné zásilce, též ředitelkou zadržované. Jde o další důkaz nemorálního jednání, praktik, se kterými jsme se u paní Bulasové mnohokrát setkali.

  Mgr. Živcová (aprobace tělocvik, biologie) je manželkou vítěze konkurzního řízení na místo ředitele GJJ před dvěma lety. Jako jediná na škole nabízí pro studenty nejrůznější kurzy (snowboarding a outdoorové aktivity) a má aprobaci pro výuku civilní ochrany. Další tělocvikář (P.Klupák) nemá na rozdíl od Mgr. Živcové dosud dokončené vysokoškolské vzdělání, tělocvikář (Mgr.J.Lhotský) s aprobací civilní ochrana (kterou má též Mgr.Živcová) již dosáhl důchodového věku – je tedy jasné, kdo je pro školu perspektivní. Odchodem Mgr.Živcové by se navíc stala výuka tělesné výchovy dívek genderově naprosto nevyvážená (čtyři muži, pouze jedna žena – nevhodné pro dospívající dívky ).

  PaedDr.Bc. Nergl působí ve škole jako výchovný poradce. Je to velmi zkušený, studenty oblíbený, kolegy i rodiči respektovaný pedagog. Na GJJ učí 27 let a za tu dobu měl pravděpodobně nejvíce maturantů ( přes 1500) z češtiny, ZSV a psychologie. Soustavně prohlubuje své vzdělání (v posledních letech absolvoval studium psychologie a sociologie na UHK a výchovné poradenství na UK). Jiné školy si takovýchto pedagogů považují…

  Petiční výbor rodičů považuje situaci za neúnosnou a proto formou otevřeného dopisu znovu oslovuje Radu kraje - zřizovatele, který je za situaci zodpovědný. V dopise stojí, že nečinnost v této věci má katastrofální důsledky pro GJJ i pro obraz školské politiky Ústeckého kraje: „Máme vážné pochybnosti o Vaší kompetenci a jednání ve veřejném zájmu, když upřednostňujete jakési, možná politicky motivované personální zásady před veřejným zájmem …“ Všichni čekáme, že kauza GJJ bude do konce prázdnin vyřešena.

Prázdniny 2011

  V polovině července zaslal petiční výbor Radě /Ústeckého kraje otevřený dopis, v němž si stěžuje na nemravné jednání ředitelky Bulasové (která chystá další výpovědi), vyzývá k jejímu odvolání a volá Radu kraje k odpovědnosti za škody napáchané na výchově gymnazistů.

  21. července dostali oba učitelé doporučenou poštou výpovědi. 25. července zaslal petiční výbor druhý otevřený dopis Radě Ústeckého kraje, v němž opětně žádá (s poukazem na závažné porušení zákonných předpisů) o odvolání ředitelky Bulasové.

  25. července byl založen tento web „SOS GJJ“.

  Na konci července začíná korespondence petičního výboru s radní Ryšánkovou, která hrála dvojí hru v pracovní skupině.

  V první polovině srpna hledala ředitelka Bulasová náhradníky za propuštěné učitele. Dokazuje tím, že ve výpovědích uvedená nadbytečnost je vykonstruovaný podvod. Oba učitelé zastoupeni advokátem Petrem Galiou podávají u litoměřického soudu žaloby na neplatnost výpovědí. Oba požívají zvláštní zákonné ochrany, neboť jsou členy výboru odborové organizace, navíc žádná nadbytečnost ve škole nenastala.

  V průběhu prázdnin pracuje zvláštní pracovní skupina (vytvořená na krajském zastupitelstvu 29. června)  vedená radním Jakubcem. Třetí zasedání této skupiny bylo v Litoměřicích 16, srpna. Původně byla skupina ustavena jako zastírací manévr za účelem „vyšumění“ emocí  celé kauzy a udržení Bulasové ve funkci. Když však petiční výbor o prázdninách nepřerušil tlak na Radu, skupina musela pracovat Nicméně  Jakubec při jednáních činy Bulasové stále bagatelizoval. Onoho 16. srpna jsou oba učitelé násilím vystěhováni ze školy, ačkoli mají výpovědi k 30. září. Funkce vyhazovače se ujal advokát Ivo Beránek, najatý krajem a dle svého webu spolupracující s místopředsedkyní ČSSD Marií Benešovou. Téhož dne proběhla před litoměřickou radnicí (kde právě zasedala zmíněná pracovní skupina) sedmihodinová demonstrace rodičů a veřejnosti za odvolání Bulasové. Když vyšli členové skupiny z radnice na náměstí, radní Jakubec sliboval, že všichni budou spokojeni (jako jindy i nyní opět nemluvil pravdu). Pracovní skupina konstatovala, že doporučuje Bulasové odstoupit. Bulasová však rezignovat nemínila odvolávajíc se na čisté svědomí.

  V některých médiích (TVNova, Litoměřický deník) se objevila aféra s mrtvou kočkou, která měla ředitelce Bulasové získat postavení oběti a z toho plynoucí sympatie veřejnosti. Až na několik výjimek  lidé na tento „špek“ neskočili,

  Na čtvrtém sezení skupiny v Ústí n. L. se opět došlo k závěru (všemi hlasy), že Bulasová by měla odstoupit, ale nikoli, že by měla být odvolána Radou kraje (pouze tři hlasy pro odvolání). Na zasedání Rady 24. 8. Jakubec informoval o sezeních skupiny nepravdivým způsobem, takže Rada potvrdila Bulasovou ve funkci. Bulasová, ačkoli slíbila podrobit se závěrům skupiny, s povděkem vzala na vědomí rozhodnutí Rady a připravila ve škole další represivní opatření. Vydala zákaz učitelům mluvit s veřejností, určila tiskového mluvčího (Jílek), vydala zákaz učitelům opouštět pracoviště během dne, nechala instalovat koule na vchodové dveře místo klik, nechala namontovat kamerový systém. To vše pod záminkou bezpečnosti a dobrého obrazu školy.

  Během srpna abiturient Jakub Kacar vytváří a medializuje videoklipy „Eva je levá“ a „Protestsong“.

  Na konci srpna se rovněž písemně vyjádřilo 96 % učitelů a všichni zástupci tříd, že si nedovedou představit pokračování života školy pod vedením Bulasové. Stejný počet učitelů (i když v trochu jiném složení) odmítl výpovědi oběma kolegům.

Nový školní rok - září 2011

  Prvního září nastoupila do školy asi polovina žáků. Druhá polovina stávkovala  či demonstrovala před gymnáziem. Již pátá v pořadí, ale největší demonstrace se konala za přítomnosti různých politiků, přenosových vozů ČT, Českého rozhlasu, redaktorů MFDnes, Deniku a dalších médií. V několika hodinách se na malém improvizovaném pódiu vystřídala řada řečníků. V poledne vyšli z budovy gymnázia učitelé, svorně se drželi za ruce, demonstrovali jednotu a podávali si ruce s demonstrujícími. Přes veškerý mediální humbuk Bulasová opět prohlásila, že odstoupit nehodlá v žádném případě. V pozdních večerních hodinách v přímém přenosu pořadu Události komentáře na ČT24 prohlásil  vicehejtman Fišera, že se dohodl s Koudou a Jakubcem na odstoupení Bulasové k 30. září. Druhý den to do médií potvrdila sama Bulasová a jako příčinu uvedla špatný zdravotní stav.

  Na demonstraci se rovněž objevil provokatér Lukáš Kohout, kterého poslal radní Jakubec. Kohout zřejmě měl celou demonstraci monitorovat, podat zprávu, popř. vyprovokovat konflikt.

  6. září byli v Poslanecké sněmovně přijati předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou tři členové petičního výboru.

  7. září vystoupilo pět rodičů a dva učitelé na zasedání krajského zastupitelstva. Všechna vystoupení měla společného jmenovatele – kritiku radního Jakubce. Vicehejtman Kouda se zde oháněl posudkem advokáta Beránka (spolupracovníka mistopředsedkyně ČSSD  Benešové), že všechna pochybení Bulasové byly jen drobnosti.

  Předsedkyně Krajské rady odborového svazu pracovníků školství paní Božena Seifertová zasílá dopis s právním rozborem obou výpovědí ředitelce Bulasové a vyzývá ředitelku, aby přestala lhát do médií.

  Vicehejtman Fišera slíbil předsedkyni školské rady Daně Hrůzové a předsedovi odborové organizace Petru Bašusovi účast na zasedání Rady kraje. Když se v smluveném termínu oba dostavili, nebyli na  jednání vpuštěni. Jejich přítomnost zmařil zástupce hejtmanky Kouda, Z obsahu návštěvy byl pouze sepsán záznam a za kraj podepsán Haraštou a Jakubcem.